Fit Cemento light grey
Fit Cemento grey
Fit Cemento grey w domu

Mikrocement w różnych realizacjach. Dlaczego powłoki bez spoin są coraz bardziej modne?

Wykończenie ścian i podłóg 

 

02 grudnia 2019

Najpopularniejszym wykończeniem spoin są fugi. Producenci prześcigają się z pomysłami co dodać i jak nazwać fugę, aby była trwała i nie brudziła się i nie porastała pleśnią w pomieszczeniach wilgotnych. Mając piękne płyty z ceramiki czy spieku fugi nie dają rady. Można je co kilka lat wymienić, ale jakże to uciążliwe i jak łatwo uszkodzić wtedy płyty. Winyle i podłogi drewniane nie wymagają  fugowania, powierzchnie są dociśnięte wzajemnie, natomiast zmywanie i zamiatanie zagania brud w szczeliny gdzie się przebarwiają i są trudno usuwalne. 

Spoiny nie chciane

Bez spoin wygodniej

Powłoki bez spoin to ogromna przewaga nie tylko funkcjonalna ale także higieniczna. Estetyka płaszczyzn jednorodnych jest widocznym trendem w architekturze. Spójrzmy na współczesne sprzęty AGD, kształty naszych telefonów komórkowych. Wszystko się upraszcza w estetyce. Płaszczyzny projektuje się całopowierzchniowo. Detal designu ogranicza się do struktury materiału. Powłoki typu żywica, mikrocement czy mikrobeton dają wreszcie możliwość takiej aranżacji wnętrza. 

Mieszkania i domy

Pierwszymi odważnymi zazwyczaj są pionierzy designu. Nie ustają w poszukiwaniu piękna. Główkują nad funkcjonalnością. Łazienka, hall, salon i kuchnia. Poproszę cały parter i... może jeszcze schody. Tak to zazwyczaj wygląda. Atrybuty mikrocementu możemy wydobyć przede wszystkim na całej powierzchni jednego piętra. Chmurzaste tło przywołuje nam w wyobraźni zjawiska meteorologiczne lub wzory kamienne. 

Budynki publiczne, sklepy

W pomieszczeniach sklepowych, kawiarniach, klubach i gdzie jeszcze chcemy, lubimy powłoki bezproblemowe, łatwe w utrzymaniu i zazwyczaj nie dominujące aranżacji. Tam są ważniejsze treści. Choć przypomina mi się piękno starych kamiennych podłóg w kawiarniach i sklepach w krajach południa Europy, to trudno naśladować przeszłość a przyszłość wskazuje nam rozwój estetyki w stronę minimalizmu i użyteczności. 

Mikrocement w domu jednorodzinnym

Mikrocement w łazience

Mikrocement w kawiarni

Wykańczając mieszkanie, czy lokal lub planując remont pomieszczeń musimy podjąć decyzję: jak zabezpieczyć podłogę, czym pokryć ścianę. Oferowane powszechnie materiały możemy podzielić na dwie grupy: ze spoinami i bez spoin. Ze spoinami to płytki ceramiczne, podłogi drewniane, winyle, laminaty. Bez spoin to żywice, mikrocement, mikrobeton. Moglibyśmy do grupy drugiej zaliczyć spieki, beton wylewany szlifowany, terrazzo (lastriko) i wykładziny. Choć są pokaźnych rozmiarów, to spoin tam nie unikniemy. Spoiny to zazwyczaj słaby punk powłoki. Zalegający brud, przebarwienia i trudności z utrzymaniem czystości. Dodatkowo na posadzce rysuje się nam ortogonalna siatka, która w pewnych aranżacjach jest pożądana, a w innych zbędna lub niepożądana. Powłoki bez spoin są jednorodne i higieniczne. Tworzą liryczne tło do dalszych aranżacji. Nie dominują wnętrza, raczej je wypełniają i uszlachetniają.