W domu z bala drewnianego zastosowano mikrocement

Dlaczego stare lubi nowe? Mikrocement vs bal drewniany.

Dom marzenie  

 

03 grudnia 2018

Nie wiem czy to prawda. Nie wszystko nowe pasuje do starego. Nowy dach na starym domu przypomina nieco starą blachę klepaną na rąbek, a mikrocement w izbie kojarzy się ciut z klepiskiem glinianym. Więc co? Stare lubi nowe jeśli nowe przypomina stare lecz jest w nowej współczesnej odsłonie. Mikrocement jest nowoczesnym klepiskiem, tyle że wygodniejszym do sprzątania. Tak więc dlaczego na całym świecie wykonuje się te klepiska w ultra nowoczesnych budynkach. Ponieważ te budynki są już tak nowoczesne, że formą i detalem przywołują w pamięci proste chaty, stodoły i spichlerze. Nie dwory szlacheckie z kolumnami, nie pałace z ornamentami, ale uproszczone budynki użytkowe ludu. Jak w historii, koło się domyka.

Dom na wsi czekał na nowoczesną posadzkę

Dlaczego stare lubi nowe?

Ciepła posadzka z mikrocementu Fit Cemento bez ogrzewania podłogowego

W prezentowanym budynku przeprowadziliśmy pewien eksperyment. Dom nie jest stale ogrzewany, posiada piec na drewno ze ścianą grzewczą i otwarty duży kominek więc priorytetem było wykonanie posadzki z mikrocementu Fit Cemento na podłożu ciepłym, aby po dłuższej nieobecności gospodarzy nie był wychłodzony nadmiernie. Brane pod uwagę były różne rozwiązania. Rozważane było podłoże z płyt drewnopochodnych, analizowaliśmy posadzkę keramzytową, zastanawialiśmy się nad perlitem i szkłem spienionym. Ostatecznie padło na granulat styropianowy z cementem. Przeważyły koszty, dostępność surowca i niska promieniotwórczość styropianu. Granulat kupiliśmy z odzysku za grosze. To nasz ukłon w stronę natury. Paleta cementu bez popiołu i do roboty. Gotowy podkład, jastrych, spełnił funkcję podkładu pod mikrocement Fit Cemento i ocieplenia. To wspaniała wiadomość i duże oszczędności dla gospodarzy liczone w tysiącach złotych. 

Mikrocement Fit Cemento na posadzce cementowo - styropianowej

Podkład gotowy. Nie przypominał on tradycyjnie zatartego jastrychu, posadzki betonowej. Był pagórkowaty. Dlatego zanim położyliśmy mikrocement użyliśmy FC Bump z gamy produktów Fit Cemento aby wzmocnić i wyrównać podłoże. Nie zastosowaliśmy gruntowania podkładu. Bezpośrednio wyrównaliśmy nasz "eksperyment". Następnie standardowe dwie warstwy FC Plane, FC WR, dwie warstwy lakieru i gotowe. 

Jak się sprawdza Fit Cemento na wsi. Chodzenie w brudnym obuwiu po mikrocemencie

Wieś to nie miasto. Chodniki sporadyczne, piasek wszęndobylski. Pytamy domowników jak to działa? Opinie są takie: sprzątanie luksusowe, powłoka bardzo odporna na przetarcie piaskiem, choć piasek pod butem to przecież rodzaj "papieru ściernego", posadzka ciepła, latem bosoprzyjemna, jesienią kapcioprzyjemna, zimą jeszcze nie sprawdzana. 

To prosty dom na wsi, jest delikatnie ozdobiony i piękny w proporcjach, jest jak dobry wiersz którego słuchając oblewają nas dreszcze i łza brodzi po zmordowanym policzku. Jest marzeniem które się spełnia. To raj na ziemi. Nie tylko dom ale i okoliczne lasy, łąki i pola bez których dom byłby jak wyrwany ząb. Tu wszystko współgra. A cisza i harmonia przygrywa tej sielance. Tu wyleczysz się od agonii info, tu nie zaatakują cię reklamy, tu poczujesz się jakby nagi i zapragniesz tworzyć. A twórczość przyniesie spełnienie.

Dom na wsi

Mikrocement Fit Cemento w domu z bala sosnowego. Piesek nie marznie w brzuszek. Posadzka jest ciepła choć betonowa i bez ogrzewania podłogowego.

Mikrocement Fit Cemento na klasycznej posadzce betonowej zacieranej, w domu murowanym na wsi.