Zanim zdecydujemy się wykonać samodzielnie podłogę, ścianę, schody czy meble z mikrocementu powinniśmy poznać materiał i jego możliwości. Z pewnością nie wszystko czego się spodziewamy jest możliwe.  Wygląd betonu nie powtórzy się dwa razy. Zawsze będziemy mieć jakieś ciekawostki. To przewaga nad ułożonym i powtarzalnym materiałem. Jeżeli jesteś osobą lubiąca mieć wszystko pod kontrolą, zapomnij o mikrocemencie. Mikrocement poniesie cię w nieznane i pokaże twarz na końcu drogi.

Polakierowany mikrocement

Mikrocement MikroMaX Max

Mikrocement MikroMaX Top z oświetleniem led

MikroMaX Max white milk

Dodajemy składnik B do A i mieszamy mieszadłem wolnymi obrotami. Podobnie jak wyżej pędzlem przy krawędziach i wałkiem na całej powierzchni. Lakier jest trudniejszy w aplikacji i należy rozprowadzić go równomiernie w miarę szybko. Czasami do lakieru dodajemy trochę wody aby stał się bardziej rozpływny. Nie polecam otwierania okien i robienia przeciągów. Aby zapewnić komfort pracy należy użyć maseczki ochronnej z pochłaniaczem. Prace wykonujemy w kombinezonie ochronnym i w rękawicach najlepiej długich. Udręką tej czynności są pyłki z powierza i spadające z nas nieczystości. Po wyschnięciu lakieru szlifujemy powierzchnię polerką ciężką papierem 180, odkurzamy, przeglądamy powłokę i usuwamy zalakierowanie nieczystości jak włoski, pyłki itp. Ponownie odkurzamy i tak jak pierwszą wykonujemy drugą warstwę lakieru końcową. I tak doszliśmy do finału.  Na koniec dodam, że lakier można okresowo w prosty sposób regenerować nakładając wosk. Wosk użyjemy również, gdy podczas lakierowania ostatecznego nierównomiernie go rozwałkujemy. Powodzenia!

Finalny niezabezpieczony mikrocement traktujemy bardzo ostrożnie. Chodzimy w czystym obuwiu i dbamy aby się nie poplamił. Po upływie ok 6 godzin od aplikacji ostatniej warstwy lub na drugi dzień, szlifujemy powłokę lekką szlifierką na wolnych obrotach papierem 100. Większe nierówności oraz przy krawędziach wklęsłych dopracowujemy ręcznie. Następnie odkurzamy, zabezpieczamy inne elementy budynku jak okna i drzwi lub meble wbudowane i przystępujemy do lakierowania podkładowego. Pierwsza warstwa ochronna FC WR ma za zadanie doszczelnić powłokę. Używamy pędzla przy krawędziach wewnętrznych i aplikatora lub wałka na całej powierzchni, starając się rozprowadzić płyn równomiernie przy pełnym nasyceniu mikrocementu. Czyli rozprowadzamy impregnację i po chwili kiedy mikrocement napije się wracany aplikatorem w to samo miejsce, uzupełniamy braki lub zbieramy nadmiar płynu. Czynność wykonujemy w spokoju, nic nas nie goni. Kolejnego dnia, sprawdzamy czy nie zalakierowaliśmy włosków, pyłków itp, usuwamy je ostrożnie, odkurzamy i przystępujemy do lakierowania. 

Pierwsza czynność to pomiar podkładu pod mikrocement. Mikrocement będzie miał ok 2 mm grubości. Sprawdzamy trwałość podłoża, wytrzymałość na zarysowania, równość oraz wilgotność najlepiej metodą CM. Można wykonać też test z przyklejonej szczelnie folii. Jeżeli jest ogrzewanie podłogowe, musimy przeprowadzić cykl hartowania posadzki związany z maksymalną temperaturą grzewczą. Jeżeli parametry są odpowiednie (chcesz wiedzieć więcej - napisz), można podążać dalej. Szlifujemy podkład ciężką maszyną krążkiem z ziarnem 24. Uszczelniamy dylatacje obwodowe i zszywamy dylatacje pośrednie. Sprawdzamy czy nie pojawiły się mikropęknięcia, które również zszywamy. Tak przygotowane podłoże gruntujemy i posypujemy piaskiem kwarcowym bardzo drobnym. Kolejnego dnia sprzątamy luźny piasek, czyścimy zgrubienia kątówką i mamy gotowy podkład pod mikrocement. Przygotowujemy mikrocement w wiadrze stalowym dodając składnik A do B. Używamy do tego wagi, ponieważ przygotowując mikrocement w kilku pojemnikach musimy zapewnić powtarzalność, poza tym proporcje składnika A i B różnią się nieznacznie, zależnie od tego czy jest to pierwsza podkładowa warstwa czy kolejna (odpowiednio 1:0,3 i 1:0,33). Mieszamy mieszarką przez 3 minuty przy 300 obrotach na minutę. mieszadło po zakończeniu mieszania płuczemy natychmiast w oddzielnym wiadrze z wodą. Wymieszany mikocement pozostawiamy na 10 minut, następnie mieszamy krótko kielnią i możemy zaczynać. Co pół godziny dodatkowo krótko mieszamy kielnią. Masa przez dwie godziny będzie fajna do aplikacji. Najbardziej lubię ją po jednej godzinie od wymieszania. Nakładamy pacą cienką warstwę mikrocementu. Po kilku godzinach lub kolejnego dnia szlifujemy powierzchnię papierem 100. Używamy lekkich maszyn i wolnych obrotów. Większe nierówności szlifujemy ręcznie papierem 80 i 100. Odkurzamy i nakładamy finalną warstwę mikrocementu. Tu możemy dać się ponieść fantazji i nadać charakter powłoce. Jeżeli nie jesteśmy zadowolenia z efektu możemy zaaplikować kolejną warstwę lub kolejną, aż powiemy sobie - to jest to! Ta możliwość może uspokoić początkującego z mikrocementem. 

Lakierowanie mikrocementu

Przed lakierowaniem

Przygotowanie podłoża i nakładanie mikrocementu

Najważniejsza jest faza aplikacji mikrocementu, choć przygotowanie podłoża, tzw gruntowanie też wpływa na wygląd mikrocementu. Wykonując powierzchnię niewielką, możemy pozwolić sobie na dopieszczanie masy. Przy dużej powierzchni myślimy tak: jak to wszystko pokryć? I gonimy z pracą. Na początek musimy pomyśleć gdzie zaczniemy pracę, gdzie musimy na jakiś czas przerwać pracę aby wykonać jakieś odchodzące pomieszczenie i gdzie zakończymy nasze zmagania. Ja proponuję zacząć w miejscu najbardziej naświetlonym, przy oknach i drzwiach balkonowych, chyba że mamy pająka tzn. wiele pomieszczeń rozchodzi się promieniście. Wówczas zaczynamy w pomieszczeniach oddzielonych drzwiami i pod drzwiami robimy przerwy. Na koniec idziemy do pomieszczenia głównego i zaczynając od dużych okien wychodzimy płynnie do wyjścia. 

Planowanie aplikacji

Co jeszcze będzie potrzebne. Wiadra stalowe ocynkowane, nie z tworzywa sztucznego. Podczas mieszania mikrocementu możemy mieszadłem naskrobać plastykowych robaczków i mieć w tym ogromne problemy. Także już wspomniane mieszarka i dwa mieszadła , wkrętarka z małym mieszadłem,  kątówka z tarczą ścierną diamentową, waga duża i mała, odkurzacz budowlany, dłuto, młotek, miernik wilgotności powietrza, miernik wilgotności posadzki, wyciskacz do kartuszy, poziomica 2m i krótka, czyścik stalowy, papier ścierny 100 w kolorze jasnym (nie żółty), krążki ścierne papier 24 i 80 i siatki 100 i 180, taśma malarska, folia ochronna, kolce na obuwie, sito, kij malarski z rączką na wałek, wałki z mikrofazy, specjalny kij z aplikatorem, pędzle, nożyk, nożyczki, worki na śmieci, kartony, rękawice gumowe, dwa komplety ubrań roboczych, kombinezon malarski, maska ochronna z filtrami i pochłaniaczami, lampy oświetleniowe, zasilanie elektryczne, woda, miejsce na odpady budowlane mokre i suche. No to nazbierało się. Trzeba teraz zastanowić się czy nie taniej będzie zlecić komuś innemu pracy..? Jeżeli nie, to idziemy dalej.

Narzędzia

Doświadczenie manualne budowlane mile widziane.

Podstawowym narzędziem jest nierdzewna paca tynkarska, którą formujemy mikrocement i ruchy które wykonamy podczas nakładania nakreślą wzór i efekty finalne. Podstawowe doświadczenie z nią jest niezbędne. Nie wyobrażam sobie aby można było nałożyć mikrocement nie trzymając wcześniej w rękach pacy tynkarskiej. Drugim ważnym narzędziem jest wałek lakierniczy. Jest łatwiejszy w obsłudze niż paca. Zakładam, że kto poradzi z pacą, temu wałek nie straszny. Pozostaje jeszcze maszyna szlifierska, a w zasadzie dwie. Potrzebujemy dużej ciężkiej polerki o wadze 30 - 40 kg z tarcza 400 mm i lekką szlifierkę wolnoobrotową. Ciężka polerka dla początkującej osoby sprawi dużo problemu. Widziałem już wielu doświadczonych budowlańców, którzy okręcili się wokół przewodu zasilającego szlifierkę. Trzeba się jej uczyć jak jazdy na nartach. Naturalne odruchy wzmagają efekty niechciane. Można zamiennie do wszystkich prac użyć lekkiej maszyny szlifierskiej. Podsumowując, niewiele potrzebujemy, ...ale czy na pewno?

09 grudnia 2019

Na początek ustalmy cel. Czego oczekujemy od mikrocementu?

 

Czy można wykonać mikrocement samodzielnie? Jak położyć mikrobeton nie mając doświadczenia? Krótki kurs nakładania. Mini szkolenie.

Mikrocement w lokalu
Szlifowanie mikrocementu
Lakierowanie mikrocementu
zestaw do wykonania mikrocementu

Copyright©MikrocementCraft